ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΚΑΡΒΑΛΗ ΚΑΒΑΛΑΣ
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 7ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής
Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016 οι μαθητές της Β’ ΤΑΞΗΣ επισκεφτήκανε το 7ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής στο Εκθεσιακό Κέντρο «Απόστολος Μαρδύρης» στη Νέα Καρβάλη Καβάλας.
Πρόκειται για ένα πανελλαδικής εμβέλειας φεστιβάλ νέων τεχνολογιών (έκθεση εργασιών, ομιλίες σε μαθητές, γονείς, δασκάλους, ημερίδες επιστημονικές και πολιτικές, μουσικές και άλλες πολιτισμικές δράσεις) η διοργάνωση του οποίου βασίζεται απολύτως στον εθελοντισμό και αφορά σε δράσεις που απευθύνονται σε:
α. Σχολείο –Μαθητές –Γονείς,
β. Ακαδημαϊκό χώρο –Επιχειρήσεις και
γ. Πολιτισμό –Πολιτική.
Το φεστιβάλ Βιομηχανικής της Πληροφορικής διαθέτει ένα ιδιαίτερο πρόγραμμα δράσεων με στόχο να προσφέρει ερεθίσματα στους μαθητές, να αναδείξει καινοτόμες πρακτικές από τον ελλαδικό χώρο, να προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές να παρουσιάσουν τις εργασίες τους κυρίως πάνω στη ρομποτική και στους ανθρώπους της παραγωγής να δουν τις καινοτόμες προτάσεις τους και όλα αυτά σε συνδυασμό με ποικίλες πολιτιστικές δράσεις κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ.
Οι υπεύθυνοι του φεστιβάλ μας ξενάγησαν στους χώρους του και σε όλα τα εκθέματα. Μας έδειξαν τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάστηκαν, τη λειτουργία τους και τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε το αυτόματο υποβρύχιο ROBODITE και το ρομποτικό όχημα ανεύρεσης επιζώντων ROXANI. Με μεγάλη προθυμία μας εξήγησαν το ρόλο και τη λειτουργία των ρομπότ και έλυσαν όλες τις απορίες μας.
Ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία!